V první části se nejprve podíváme na potřebné vybavení pro kreslení světlem, a to jak fotografické, tak světelné (v druhé části).
Obecně vzato lze ke kreslení světlem použít jakékoliv zařízení, které má možnost nastavení fotografování na dlouhý čas. Teoreticky by mohl fotoaparát fotit, dokud mu nedojde baterie. Pro kreslení světlem však stačí, aby byla závěrka otevřena po dobu od několika vteřin až po několik minut.
DLSR – zrcadlovka
Zrcadlovka jakéhokoliv výrobce (Nikon, Canon…) umožňuje nastavení minimálně možnosti BULB. To znamená, že závěrka fotoaparátu zůstane tak dlouho otevřená a snímá fotografii, dokud je zmáčknutá spoušť. Samozřejmě existují různé kabelové spouště, které umí simulovat zmáčknutí spouště při režimu BULB. Je tedy možné na začátku fotografování zmáčknout spoušť na kabelové spoušti, zaaretovat a fotografovat. Po ukončení se opět vypne. Postupně si výrobci zrcadlovek začínají uvědomovat, že musí implementovat funkce, které dokáží nahradit zastaralý BULB a nutnost drátové spouště s aretací. Na modernějších modelech se dá již najít funkce fotografování na dlouhou závěrku.


Micro 4/3 – bezzrcadlovka
Bezzrcadlovka jakéhokoliv výrobce (Olympus, Panasonic, Sony…) umí několik věcí navíc oproti zrcadlovkám. Je to dáno tím, že se jedná o kompletně digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy (např. digitální hledáček oproti hledáčku na DLSR nabízí spoustu vychytávek v reálném čase), mohou tím pádem nabídnout i funkce uzpůsobené přímo pro kreslení světlem, např. Olympus – funkce Live Time a Live Composite.
Live Time je v podstatě podobná funkci BULB s tím rozdílem, že se nemusí držet spoušť a navíc umožňuje sledovat naživo na displeji, co fotoaparát zaznamenává. Stačí tedy zmáčknout na začátku fotografování a pro ukončení opět spoušť zmáčknout. Tato funkce se využívá zejména v tmavých oblastech bez umělého osvětlení, např. mimoměstské části jako je louka, les nebo různé vrcholy. Důvodem proč zrovna v tmavých oblastech je fakt, že fotoaparát snímá neustále jakýkoliv zdroj světla, který má v záběru. Pokud v záběru stojí např. pouliční lampa, dochází k neustálému přidávání světelnosti v daném bodě, až dojde k přepálení. Samozřejmě, pokud kreslíte světlem, tak světlo svým způsobem dávkujete, pak je použitelnost této funkce na vysoké úrovni.
Live Composite se výborně hodí do míst s umělým osvětlením a také na fotografování „Star trails“ – noční fotografie zaměřená na pohyb hvězd (resp. Země). Tato funkce funguje velice jednoduše. Nejprve se naexponuje kompletní scéna, fotoaparát zaznamená světlá a tmavá místa, poté dojde k zaostření a až následným zmáčknutím spouště se začíná fotografovat. Fotoaparát vykreslí kompletní scénu a následně jakoukoliv světelnou odchylku, která se na původní scéně vyskytne – při nastaveném intervalu obnovení (od 1/2 s až po 60 s). Konkrétně pokud se fotografuje v nočním městě, dojde k nasvětlení kompletní scény – noční město a následně se pouze dokreslují např. světelné stopy po projíždějících vozidlech. Obdobné je to u fotografování noční oblohy a pohybu hvězd – funkce Live Composite zaznamenává pohyb světelného zdroje, v tomto případě hvězdy, a zaznamenává při určitém časovém intervalu nová data.


Objektiv
Ať už je použita klasická zrcadlovka a nebo bezzrcadlovka, vždy musí být nasazený nějaký objektiv. Pro potřeby kreslení světlem je obecně dobré mít nějaké široké ohnisko pro široký záběr scény. Osobně používám nejčastěji M.Zuiko Digital 12-40mm F2.8 PRO od Olympusu.
Světelnost objektivu – obecně, při kreslení světlem platí čím světelnější objektiv, tím lépe. Pokud tedy umí Váš objektiv clonové číslo F1.2, F1.8 nebo F2.8, skvěle se hodí na focení noční oblohy a pohybu hvězd. Pokud nedosahuje tak nízkých hodnot, vůbec to nevadí pro účely kreslení světlem! Pro většinu snímků mám nastavenou clonu F7 až F11. Záleží na konkrétní situaci.
Smartphone
Moderní telefony od jakéhokoliv výrobce v sobě mají různě kvalitní fotoaparáty s odlišnými parametry. Někteří výrobci již implementují funkce, které umožňují fotografování na dlouhý čas v telefonu nebo existují různé aplikace třetích stran, které tuto funkci následně na daném telefonu umožní. Otevírá se tak možnost nastavení času, clony a ISO, což zajistí maximální kontrolu nad výsledným snímkem. Speciálně u smartphonů je nezbytně nutné udržet zařízení po celou dobu fotografování stabilní a nehnuté, jinak dojde k rozmazání výsledné fotografie.

Aplikace v mobilním telefonu
Pro některé techniky se využívají i různé mobilní aplikace ať už pro zjištění počasí nebo pro pomoc v technice. Nejvíce využívám tyto:
- Olympus Image Share – aplikace, díky které je možné vzdáleně ovládat fotoaparát pomocí Wi-Fi připojení. Dálkové ovládání umožňuje 2 režimy – klasickou dálkovou spoušť nebo ovládání s živým náhledem, kdy v podstatě koukáte na scénu a stisknete spoušť dle potřeby. Dá se využít např. pro fotografování ptáků – nastavíte fotoaparát, zapnete Wi-Fi a jdete se schovat někam za roh a sledujete scénu. Jakmile nějaký pták přiletí, mačkáte tlačítko v aplikaci. Pro potřeby kreslení světlem se dá aplikace využít např. pro zaostřování – dojdete na scénu, rozsvítíte a zaostříte si na sebe. Dá se samozřejmě používat i např. při využití plastové trubky, kdy si řešíte spoušť sami přes smartphone a rovnou sledujete výsledky. Samozřejmostí je okamžitý import fotografií do smartphonu a upload na jakoukoliv sociální síť a možnost drobných úprav snímků
- Rotating Sphere Inclinometer – výborná aplikace, která pomáhá hlavně při technice Rotace fotoaparátu (popsaná v kapitole 6.4)
- SunCalc+ – jedná se v podstatě o meteogram. Zobrazuje čas, kdy vychází a zapadá slunce, kdy nastává zlatá hodinka, kdy se stmívá a nastává tma
- SkyView Free – aplikace obrazuje v reálném čase na smartphone pomocí kamery, kde jsou jaká nebeská znamení, souhvězdí nebo jednotlivé hvězdy. Nejčastěji ji využívám pro nalezení Polárky.
- Dark Sky Map – aplikace, která zobrazuje míru světelného šumu na mapě i s možností určení polohy. Výborná aplikace na fotografování noční oblohy a startrails.
V druhé části se podíváme na další nezbytné vybavení pro kreslení světlem.