Stabilizovaný snímač ve fotoaparátech je s námi již od dob zrcátek Olympus, Pentax, Samsung nebo Sony. Výrazné vylepšení nastalo až s příchodem bezzrcadlovek. Olympus se svým způsobem stabilizace senzoru značně utekl konkurenci. Takovou účinností, co je všechno schopna, se fotografům otevírají další možnosti a hlavně odpadá potřeba nosit s sebou další výbavu, jako je stativ. Nicméně ještě stále nejsme tak daleko, aby se dal úplně vynechat.

Stabilizace ve fotoaparátech Olympus

Jelikož se mi doma sešly tři fotoaparáty, nedalo mi to a musel jsem vyzkoušet, jakým vývojem stabilizace prošla. Testovací sestava se skládala z EM1 mark II, EM5 mark III a EM1 mark III. První zmíněné měly nasazený objektiv M. Zuiko 12-40 mm F2.8 PRO a nová EM1 mark III měla na sobě M. Zuiko 12-100 mm F4 IS PRO, což k té stabilizaci snímače ještě trochu pomohlo. To, že fotoaparáty Olympus zvládnou bez problémů vyfotit ostrou fotografii, která trvala 5 vteřin, není pochyb. Cílem bylo zachytit fotografii na tak dlouhý čas, jak jen je to možné, za předpokladu, že ta fotografie bude vypadat ještě použitelně. Vybral jsem si místo na mostu u dálnice, kde jezdí dostatečný počet vozidel, takže budou kreslit světlem za mě a zároveň byly hezky vidět hvězdy. Jedinou nevýhodu to mělo a to zimu. Kolem 2° C jsem se docela klepal, ač jsem byl dobře oblečený.

Zleva EM5 mark III, EM1 mark II a EM1 mark III

Nastavení fotoaparátů bylo stejné pro všechny. Režim M, ISO 200, 12mm, F4, stabilizace zapnutá na režim auto a jeden zaostřovací bod, kterým jsem se snažil mířit vždy na jedno místo.

Testování jsem začal s EM1 mark II, která, když v roce 2016 vyšla, způsobila malou revoluci s tím, co vše přinesla za funkce. Dnes jsou samozřejmostí. Začal jsem nenápadně na 3.2“, kdy fotografie byla parádně ostrá všude. Pokračoval jsme v navyšování hodnot po jednotlivých krocích a zastavil jsem se na hodnotě 20“, kdy již fotografie nebyla použitelná. Vrátil jsem se tedy na 15“, kde jsem fotografii 2x zopakoval, abych vyloučil, že by se mohlo jednat o náhodu. EM1 mark II tedy zvládne 15“ z ruky a stále je fotografie použitelná. Sice již není ostrá kompletně – rohy jsou rozhýbané, ale výsledek je to více než impozantní.

EM1 mark II, 15 vteřin, foceno z ruky

Jako druhý jsem otestoval EM5 mark III a začal jsem rovnou na 10“. Přeci nebudu troškařit, když má mít vylepšenou stabilizaci oproti předchozímu modelu. Zastavil jsem se na hodnotě 25“,  kdy již fotografie byla roztřesená a nepoužitelná. Opět jsem se vrátil o krok zpět a 2x vyfotil. EM5 mark III zvládá vyfotit z ruky fotografii dlouhou 20“. Rohy jsou opět deformované, ale o trochu méně, než u EM1 mark II.

EM5 mark III, 20 vteřin, foceno z ruky

Jako poslední jsem vzal do ruky EM1 mark III, který měl oproti zbylým dvou v testování malou výhodu a tou je stabilizovaný objektiv. Takže účinek stabilizace se zde sčítá. Protože EM5 mark III zvládl v pohodě 20“, začal jsem s testováním právě tam. Popravdě jsem ani nebyl překvapený, že fotografie byla parádně ostrá i v rozích. Ještě aby ne. Postupným navyšováním jsem se dostal až k neuvěřitelné hodnotě 50“. Ono stát skoro minutu nehnutě je poměrně zážitek sám o sobě. Snažíte se moc nehýbat, dýcháte do břicha, občas se pohne koleno a cítíte, jak se hýbete s tělem dopředu a dozadu. Nicméně i přes neuvěřitelnou stabilizaci nebyla 50“ fotografie použitelná. Opravdu ostrá fotografie s neroztřesenými, ale maličko mázlými rohy se dá vyfotografovat za 30“ z ruky. Co mě ale překvapilo ještě víc, je použitelná fotografie na 40“.

EM1 mark III, 30 vteřin, foceno z ruky
EM1 mark III, 40 vteřin, foceno z ruky

Pokud budeme pixelhunteři, tak ano, do časopisu tyto fotografie nepůjdou, jedná se spíš o technologickou ukázku toho, co je možné. Olympus postupně přidává i další funkce, které jsou schopné využít tuto stabilizaci – fotografie s vysokým rozlišením (HighRes) nebo živé ND filtry. U těchto funkcích jste schopni z ruky udržet několikavteřinové časy naprosto bez problémů.

Ukázka LiveND filtru, ND32, 2,5 vteřiny, foceno z ruky

Jen tak dál 😊


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

one × two =

  1. Dotaz stabilizace E-M 10 M III napsal/a:

    Ahoj Pavle, dík za zajímavý test. Prosím info, jak na tom je se stabilizací E-M 10 M III s přihlédnutím k tvým zkušenostem. Dík. Zdraví tě Záboj

  2. kreslenisv napsal/a:

    Ahoj, díky 🙂 jo tak to nevím, ale tipnu si, že to bude +- kolem 10-15 vteřin. Samo by měla dát komplet ostrou fotku na cca 3 vteřiny 🙂 chce to vyzkoušet 🙂