Napadlo by vás někdy, že budeme moci kreslit za pomocí deštníku? Bez mučení se přiznám, že mě ne, ale jakmile jsem ho spatřil, tak jsem ho musel mít 😊

Zde se muselo vyšplhat na balík a nespadnout 🙂

Tento nástroj se prodává opravdu jako deštník na Aliexpressu za cenu v rozmezí 12 až 18 dolarů a pár týdnů čekání. Má ryze praktické využití v dešti – samozřejmě nezmokneme, plus má bílou LED diodu ve spodu rukojeti, takže si můžeme svítit pod nohy. Celá tyč, která bývá u klasických deštníků kovová, je zde z překvapivě pevného plastu a uvnitř se nachází drážky, které rozptylují světlo z diod, které vycházejí z rukojeti. Na trhu se nachází několik verzí – některé umí pouze 6 barev a 2 blikající módy, některé umí 7 barev a 1 blikající mód.

Světelný deštník

Pro účely kreslení světlem musíte nejprve odmontovat deštníkovou část, protože tu potřebovat nebudeme. Celé to drží na jednom hřebíčku v horní části. Samozřejmě při demontáží poškodíme deštníkovou část, takže bude nepoužitelná. Nám jde ale především o zbytek deštníku, výsledek poté vypadá jako světelný meč.

Jelikož světlo z tohoto nástroje není až tak výrazné, hodí se především do míst, kde je větší tma. Není vhodný úplně do města do osvětlených ulic, protože výsledný efekt zanikne/splyne s okolím. Mezi základní, pěkné a efektní techniky, patří tvorba Orbu. Orb jsme již vytvářeli pomocí Orbtoolu nebo pomocí ruční svítilny na provázku. Světelný deštník nám umožní vytvořit orb opět trochu jinak, při zachování 3D efektu a přidá i pár efektů navíc.a

Rozbitý orb – zde je pěkně vidět, že pokud máte světlé pozadí, celý efekt není tak výrazný

Pro vytvoření orbu s bílým ohraničením musíme deštník nejprve rozsvítit – bílé světýlko na rukojeti a samotnou barevnou tyč. Následně chytneme na konci tyče. Tzn. ne za rukojeť, ale za opačný konec. Ve výchozí pozici stojíme před fotoaparátem, v pravé ruce držíme deštník. Nyní se otočíme tak, abychom stáli kolmo k fotoaparátu, samozřejmě rukou, ve které máme deštník. Při tvorbě orbu pomocí orbtoolu nebo ruční svítilny jsme měli na zemi položenou nějakou věc, abychom dodrželi střed. Nyní nám jako střed bude sloužit naše vlastní rameno, to znamená, že zbylé tělo se nesmí pohnout a ani otočit.

Ukázka několika barev v jednom s mříží

Pokud dodržíme výše uvedená pravidla, pak je tvorba orbu velice jednoduchá. Spočívá ve vyplnění polokoule mezi námi a fotoaparátem, tzn. ruka s deštníkem musí opsat 180° vodorovně i svisle. Ve své podstatě se pohyb rukou dá přirovnat natírání plotu. Začíná se dole u nohy a napnutou ruku zvedáme před sebe po jedné linii až úplně nahoru do horního středu. Z tohoto místa pojede opět dolů, ale ne po stejné linii. Tím docílíme toho, že druhou linii posuneme kousek doprava a dojedeme dolů. Opět posuneme linii kousek doprava a kreslíme vzhůru. Opakujeme až do té doby, než máme ruku za sebou a vykreslenou celou polokouli. A abychom neměli jen vykreslené svislé čáry, dochází v zápěstí k malým krouživým pohybům. Tím docílíme příjemného kroužkového efektu.

Uvolněné jádro!

Důležité je opravdu dodržet střed orbu tím, že se tělo nehýbe a celý pohyb je pouze v rameni. To bývá dostatečně flexibilní, aby zvládlo alespoň 4 linie, kdy máme ruku směrem za záda. Pokud vše zvládneme, můžeme si s celou tvorbou orbu pomocí deštníku, začít hrát. Můžeme nejprve vytvořit barevný střed s různými barvičkami, kdy držíme deštník standardně za rukojeť. Zde můžeme barvy měnit. Následně si rozsvítíme pouze bílé světýlko na konci rukojeti, chytneme opačně a vykreslíme jakousi mříž. Nebo můžeme vytvořit barevný střed a následnou mříž vykreslit šikmo vpřed pro jiný efekt. Možností je spousta 😊


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

5 × four =

 1. cialis napsal/a:

  excellent points altogether, you just gained a
  new reader. What would you suggest in regards to your post that you simply made
  some days in the past? Any sure?

 2. super napsal/a:

  Právě jsem objevila vaší tvorbu. Tato fotografická technika mě úplně uchvátila. Mám chuť si ten deštník hned objednat 🙂 Tvoříte úžasné inspirativní fotografie, jen tak dál.

 3. kreslenisv napsal/a:

  děkuji, jsem rád, že se líbí 🙂 klidně se můžete zúčastnit i workshopů, nejbližší je teď v sobotu 7.3. v Praze 🙂

 4. Affiliate program napsal/a:

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too
  wonderful. I actually like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can’t wait to read far more from you. This is actually a wonderful
  web site.

 5. kreslenisv napsal/a:

  Thanks! 🙂

 6. kreslenisv napsal/a:

  thank you 🙂