Při tvorbě orbů je vhodné mít fotoaparát nastavený na Live Time, jelikož se budete pohybovat většinou v úplné tmě někde venku mimo město. Dá se samozřejmě využít i funkce LiveComposite, pokud budete fotografovat ve městě. Lze použít i BULB režim se vzdálenou spouští. Orby jsou jednoduché a přesto poměrně efektní světelné výtvory. Může se zdát, že jejich tvorba je složitá, nicméně opak je pravdou.Jak bylo popsáno v dřívější kapitole (světelné zdroje), potřebujete jakoukoliv ruční svítilnu s difuzérem a provázek. Jako naprostý základ je tato kombinace naprosto dostačující, může se samozřejmě přidat případně barevný filtr apod. Existuje také specializovaný nástroj přímo pro tvorbu orbu. Poslední důležitou věcí je najít si na zemi jeden konkrétní bod – kamínek, větvička,víčko od lahve, desetikorunu apod. a poté se vedle něj postavit tak, aby byl u vašeho pravého boku.  Nyní je již vše připraveno pro základní postoj, který je vždy stejný.

Šest orbů v řadě, vytvořeno pomocí Orbtoolu

V pravé ruce (pokud jste pravák) se drží provázek s uvázanou svítilnou. Loket ruky se opře o bok, kde zůstane po celou dobu a předloktí se pokrčí do pravého úhlu tak, aby bylo vodorovně se zemí. Svítilna musí být v tuto chvíli nad vybraným bodem. Nyní zápěstí roztočí provázek se svítilnou tak, aby se točil neustále kolmo k zemi (mně se osvědčilo rotovat směrem dozadu) a zároveň zůstával nad vybraným bodem. To lze jednoduše kontrolovat – rotující svítilna osvětlí vždy kus země při svém pohybu v dolní polovině orbu, takže vždy musí osvětlit i vybraný bod. Pokud ho neosvětlí, je zapotřebí se více soustředit nadaný pohyb. Zde je dobré upozornit na to, že ruční svítilna bývá zpravidla vyrobena z nějakého kovového materiálu a taková rána do hlavy rotující svítilnou ve tmě by určitě radosti nepřidala. Není proto nutné roztáčet provázek se svítilnou příliš rychle, ale pouze přiměřeně tak, aby byl provázek napnutý.

Orb v Panenském týnci

A nyní již nastává ta chvíle pro tvorbu světelné koule.  Výše popsaným způsobem by se docílilo pouze kolmé světelné čáry. Nyní je zapotřebí přidat další pohyb – chůzi. V tom opět pomůže vybraný bod na zemi. Je totiž zapotřebí ho obejít. Ještě jednou – je zapotřebí obejít ten konkrétní daný bod na zemi a nikoliv otáčet svým tělem na jednom místě – tím orb nevznikne. Důležité je zachovat výchozí pozici – loket na boku a rotovat provázkem kolmo k zemi.Poté stačí malými a pomalými kroky jednou až dvakrát obejít daný bod (osobně se mi osvědčil pohyb vzad). Po dokončení otáčky se musí svítilna bezpečně zachytit.Toho se docílí pohybem ruky a jejím natáhnutím vpřed – tím svítilna ztratí svoji kinetickou energii a může dojít k bezpečnému zachycení svítilny.

Orb vytvořený pomocí prskavky na provázku

Nejsložitější na celé tvorbě orbu je začátek a konec. V případě jiných pohybů, než výše uvedených, vzniknou tzv. světelné stopy. Je proto důležité začínat a končit tak, aby svítilna byla vždy zakryta tělem a v té části ji zapnout a vypnout.

TIP: Veškeré svítilny a jiné zdroje světla je vhodné zapínat, až když jsme připraveni v pozici pro danou techniku. Pokud se rozsvítí dříve a fotoaparát již snímá, dojde k prokreslení světelné čáry, která bude ve výsledku působit jako rušivý element.


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

20 + seven =

 1. Cialis napsal/a:

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It’s the little changes that will make the most significant changes.
  Many thanks for sharing!

 2. kreslenisv napsal/a:

  Thank you, I´m glad it´s helpful! 🙂

 3. Martina napsal/a:

  Dobrý večer ..já mám zachyceného na fotografii taky jednoho…))) krássného a bíleho)))

 4. kreslenisv napsal/a:

  kde kde? 🙂

 5. Johnd792 napsal/a:

  Very informative post.Really thank you! Awesome. egeeegbbecda

 6. kreslenisv napsal/a:

  Thank you 🙂