Tato technika kreslení světlem využívá rotaci fotoaparátu. Té docílíte pomocí panoramatické hlavy, která se namontuje na stativ. Poté již stačí připnout fotoaparát s držákem na mobilní telefon a může se vyrazit fotografovat. Při této technice je vhodné použít nastavení fotoaparátu na režim Live Composite. Samozřejmě Live Time a nebo BULB držený na vzdálenou spoušť je také použitelný, ale poté je zapotřebí dávkovat světlo manuálně.

I takto může vypadat domácí světelná scéna, ze které poté vyjde nádherný obrázek.

Při rotacifotoaparátu existují dvě možnosti – buď se postaví statická světelná scéna doma/vateliéru nebo se využije umělé scény osvětlené ve městě. Při první možnosti serozestaví zdroje světla na zem nebo do výšky, různým směrem s libovolnými  pomůckami – plastová tyč, plexisklo, zrcadlo atd. Pokud se bude fotografovat ve  městě, je důležité si vybrat pěkné osvětlené místo s barevnými bannery, případněmísto, kde projíždí automobily.

Kruhový objezd v Kralupech nad Vltavou, pohled zepředu 

Důležité v obou situacích je mít opravdu stabilně postavený stativ, pevně utaženou hlavu stativu a fotoaparát vyrovnaný jak ve vodorovné, tak i ve svislé ose. Následně je důležité si vybrat střed fotografie z celé scény – jelikož fotoaparát zaznamená vždy jen část se světly, zbytek zůstane tmavý. Po po otočení fotoaparátu zaznamená opět jen část se světly a zároveň překreslí část předchozího snímání. Je proto vhodné volit takový střed fotografie, kdy bude jedna polovina scény o kousek tmavší.

EM1 mark II s držákem smartphonu

Nyní již stačí zapnout aplikaci na smartphonu (https://play.google.com/store/apps/details?id=se.physicssolutions.inclinometer&hl=cs) a zvolit si po kolika stupních rotovat.  Osobně nejčastěji využívám 30° nebo 45° pro celou fotografii, čímž získáme výsledných 360°. Samozřejmě je možné velikost stupňů měnit a kombinovat i na jedné fotografii.

Lightus magnifica

Důležitý detail je používáníkrytky objektivu. Pokud dojde k rotaci fotoaparátu bez zakrytí objektivu,vzniknou na fotografii světelné čáry. Při zakrytí objektivu a pootočenífotoaparátem, dojde k zaznamenání světelné scény bez světelných čar, kterémohou být rušící. Nicméně opět záleží na fantazii a požadavkům na výslednoufotografii. Další fotografie najdete v sekci galerie.

Vcucnutí do obrazu

Samozřejmě lze rotovat fotoaparátem i na standardní stativové hlavě, ale chce to velice pevnou ruku a smysl pro cit a detail. V tuto chvíli nemáte fotoaparát ve středu fotografování, ale otáčíte fotoaparátem kolem středu, proto je zapotřebí s ním náležitě otáček tak, aby se co nejvěrněji napodobila rotace na panoramatické hlavě. Samozřejmě s klasickou hlavou nelze provést rotace v rozmezí 360°.

Rotace fotoaparátu se standardní hlavou

TIP: Samozřejmě je možné ne/použití krytky objektivu zkombinovat tak, že prvních 360° fotografie se krytka použije při rotaci po jednotlivých stupních a následně se provede další 360° rotace bez krytky v celku bez zastavení. Vznikne tak světelné spojení mezi jednotlivými světelnými paprsky.


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

sixteen + 11 =