Pomocí plexiskla se vytvářejí abstraktní obrazy jako např. různě barevné čáry ať už v celku nebo přerušované za pomoci stroboskop módu na svítilně. Technika je to velice jednoduchá. Ruční svítilna se připevní na plexisklo a mohou se přidat i nějaké barevné filtry. Vhodným nastavením fotoaparátu je režim Live Composite, případně BULB se vzdálenou spouští. Poté již stačí jen mávat, točit a rotovat. Důležité je nepřekreslovat ta místa, kde se již jednou kreslilo. To se dá kontrolovat na displeji fotoaparátu, který má možnost jeho otočení směrem vpřed, např. u OM-D E-M1 Mark II nebo E-M5 Mark II. Určitě to nevyjde úplně všude a na výsledném snímku bude přeci jen pár překreslených míst. Čím více by se překreslovalo jedno místo, tím spíše vznikne nevzhledný barevný mišmaš. V případě, že není použita funkce Live Composite, tak mohou vznikat i přepálená místa.

Samozřejmě lze plexisklo využít také pro tvorbu pravidelných obrazců a tvarů. Například pokud zkombinujeme s rotací fotoaparátu, získáme tím velice oku lahodící tvary, nejčastěji připomínající květiny. Světelné zdroje si rozložíme do různých poloh a poté již rotujeme fotoaparátem.

Pro snadnou manipulaci a vůbec pro správné nasvětlení plexiskla je zapotřebí mít možnost připevnit ruční svítilnu. Napravo je domácky vyrobený držák – obyčejná gumová hadice, která se přilepila k plexisklu a do té se jednoduše zastrčí ruční svítilna a můžeme malovat. Nalevo vidíme profesionální výbavu s držákem Kyo. Jedná se o speciální držák na plexiskla, který se našroubuje na ruční svítilnu. Výhoda je, že můžeme využít s jednou svítilnou 2 plexiskla různých tvarů v různých polohách. S domácí variantou musíme pro tento efekt mít v ruce svítilny dvě. Na druhou stranu jedna nám může svítit a druhá být zapnuta ve stroboskop módu. Barvy nám vytvoří buď ruční svítilna, která umí RGB, nebo použijeme barevné fólie, které se nalepí okolo plexiskla a nebo se vloží mezi svítilnu a plexisklo.

Pro tuto techniku je vhodné použít co nejširší ohnisko a využít tak celou šíři záběru. Osobně používám objektiv M.Zuiko Digital 12-40mm F2.8 PRO, ale obvykle M.Zuiko Digital 7-14mm F2.8 PRO poměrně dost zvětší prostor pro kreativitu.


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

four × 1 =