Jak si vyrobit jednoduchý nástroj pro tvorbu orbu – světelné koule jsme si již ukazovali zde. Existují samozřejmě profesionální nástroje, které ale stojí 150 dolarů a více plus DPH a CLO, které je také občas nemalé.

Například nejznámější je Ball od light od Denise Smitha z Austrálie. Nápadně se mu podobá můj starý Orbtool, který byl z Evropy, ale v současné době se již nedělá. Výhoda v takovém zařízení je hlavně v možnosti zapnutí a vypnutí. Oproti zapínání na klasické ruční svítilně, máme v druhé ruce krabičku s vypínačem. Můžeme si tedy nástroj pohodlně roztočit a následně zapnout kdy potřebujeme. Hlavní nevýhoda je zde ale limitovaný počet barev, jelikož každá hlava je pevně daná. Pokud chceme jinou barvu, musíme přehodit hlavu za jinou. Což je super, ale když najednou zjistíme, že těch hlav máme spoustu, tak se opět dostáváme do svízelné situace. Jednak jich máme hodně, za další nevíme, jaká svítí jakou barvou a pokud jedna přestane fungovat, tak opravitelnost je téměř nulová.

Orbtool potažmo Ball of light

Postupem času se na trh dostávají další profesionální nástroje, které jsou ještě vymakanější. Úplná novinka v listopadu 2020 je svíticí hlava Tworball. Jedná se o jednu hlavu, která má spoustu možností. Čtyři miliony barevných kombinací, stroboskop mód, uživatelsky zapamatované možnosti, zabudovaná dobíjecí baterie a spoustu dalšího. Nicméně opět se zde dostaneme na jednu hlavní nevýhodu a tou je cena. 175 EUR.

Tworball

Dnes se podíváme, jak si vyrobit podobnou programovatelnou hlavu s několika barvami a režimy za pár korun.

Na Aliexpresu se za pár dolarů nakoupí světýlko, které umí 16 barev a pár režimů jako stroboskop nebo plynulý barevný přechod. Abychom docílili efektu jako u orbtoolu, musíme upravit zadní část tak, aby nám tam držel kablík uprostřed. Jednoduchá úprava spočívá ve vyvrtání 2 otvorů tak, aby plastový kryt neprasknul. Použil jsem zde vrták na dřevo a pomalé otáčky.

Následně již zbývá otvory protáhnout provázek a máme hotovo. Pokud bychom provázek upnuli jinak, tak díky rotujícímu pohybu LED světla tolik nevyniknou.

Domácí orbtool

Nyní již zbývá využít znalostí, které již máme a můžeme vytvářet orby s různými barvami, pro jistotu návod je zde. Tento nástroj nabízí 16 plus různé přechodové režimy.

Originální výrobky, které na sobě mají nalepeno „Lightpainting“, stejně jako PC výrobky s nálepkou „gaming“, mají téměř vždy vyšší cenu než obdobný výrobek bez těchto nálepek. Není proto na škodu si umět poradit i jinak a využít alternativní možnosti k výrobě podobných nástrojů doma. Sice nesplní 100% to, co originál, ale dokáží se mu velice přiblížit. Navíc po vynaloženém úsilí máme z vlastnoručně vyrobeného nástroje o to větší radost. 🙂


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

3 × 1 =