Orb tool

Jedním ze specializovaných nástrojů pro kreslení světlem je Orb tool, který se používá pro tvorbu světelných koulí, neboli orbů. Toto zařízení má jisté výhody oproti svítilně na provázku, ale má i pár nedostatků, na které se postupně podíváme.

Při brouzdání na internetu jsem narazil na stránku, kde člověk z Austrálie nabízí tento nástroj určený pro kreslení orbů. Komunikace proběhla na výbornou – dozvěděl jsem se, že se nástroj vyrábí ručně a výměnnou hlavu si člověk může nechat udělat na míru, což je super. Objednal jsem si tedy zařízení, propojovací kabel a pět výměnných barevných hlav. Balíček po objednání dorazil do týdne. Vše bylo pečlivě zabaleno a chráněno proti poškození přepravními živly.

Zabalená zásilka

Orb tool

Zařízení samotné je krabička o velikosti Nokie 3310, jen kapánek širší. Ovládací prvky jsou velice jednoduché – zelené tlačítko pro zapnutí a vypnutí, otočný čudlík s červeným pruhem pro nastavení intenzity a samotný konektor pro připojení kabelu. Ten je konstrukčně totožný s konektorem na výměnné hlavě. Uvnitř zařízení se nachází pouze jednoduchá elektronika složena ze zapínacího tlačítka, potenciometru a prostoru pro 9V baterii. Potenciometr samotný slouží jako centrální zapínání a vypínání. Důležité tedy je zařízení vždy vypnout nebo mít s sebou dostatečnou zásobu 9V baterií. 🙂

Elektronika a konektory

Konstrukce hlav je pevná a nerozebíratelná. Na každé hlavě je šest různě barevných LED diod – záleží, jaké člověk chce. Některé diody jsou zapuštěné trochu hlouběji do těla hlavy pro vyvážení světelnosti, protože jsou výraznější než zbylé diody.

Poslední věcí je speciální kabel, který vše propojí. Má na sobě šňůrku se stahovacím očkem, za kterou se drží a otáčí se tak kabelem. Kabel je zřejmě nejslabší část celého, ne úplně levného, zařízení. Pokud budeme držet kabel a budeme s ním otáčet, může dojít k mechanickému poškození. K rotaci je tedy nutné použít speciální držení, kdy na kabelu uděláme v podstatě zatáčku a poté necháme rotovat kabel i s hlavou kolem ruky.

Použití zařízení je velice jednoduché. Poté, co si osvojíme speciální držení, máme nabité baterie a dostatek tmy, můžeme vyrazit. Do levé ruky uchopíme zařízení tak, abychom pohodlně dosáhli na zelené tlačítko, do druhé ruky uchopíme kabel se šňůrkou a roztočíme. Tvorba orbu bude vysvětlena v samostatné kapitole.

Rosvíceno

Orb tool je skvělé zařízení, které nám umožní vytvářet nádherné světelné koule s velice přívětivým ovládáním. Kdo zažil tvorbu orbů pomocí ruční svítilny na provázku mi dá zapravdu. Nicméně to má drobnou vadu na kráse v podobě kabelu, který se může poškodit. Nevýhodou také může být omezenost stálé barvy na hlavě s nutností výměny za jinak barevnou hlavu. Navíc nepoznáme, jakou barvu právě nasazujeme. Nicméně do budoucna se prý počítá s variantou více barev na jedné hlavě, které se budou přepínat pomocí nějakého ovladače. Ale to je prozatím hudba budoucnosti.  Nicméně i v současné podobě se jedná o velice přívětivé zařízení s perfektním ovládáním, ale vyšší cenou. Toto zařízení budu mít vždy u sebe na workshopech, takže je možné vyzkoušet. 🙂

Ukázka barev


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

15 + 17 =