Pro kreslení světlem používám nejrůznější nástroje a pomůcky, díky kterým jsem schopný vytvářet rozličné světelné efekty. Ať už se jedná o obyčejné ruční svítilny, přes plastové trubky až k programovatelným světlům.

Než se ale dostaneme ke světlům, musíme začít s fotografickou technikou.

V současné době používám Olympus OM-D EM1 mark II s objektivem M.Zuiko 12-40 mm F2.8 PRO. Jedná se o ultimátně univerzální kombo jak na focení kreslení světlem, tak na cestování. Nebudu zde rozepisovat všechny superlativy, ty už byly napsány na jiných webových stránkách. Nicméně uvedu jen pár důvodů, proč jsem zvolil právě Olympus – naprosto intuitivní ovládání (nastavit clonu nebo čas na Canonu nebo Nikonu je prostě neintuitivní), možnost přizpůsobit si fotoaparát plně k obrazu svému, dlouhá výdrž baterie (přes 1000 snímků se na jednu baterii dostanu úplně s přehledem), výhody plynoucí z formátu fotoaparátu (digitální hledáček, focus peaking nebo funkce LiveTime) a v neposlední řadě rozsáhlá nabídka objektivů, extrémní stabilizace, obrazová kvalita, vynikající servis a možnost zápůjčky techniky zdarma.

OM-D E-M1 mark II

Další nezbytné vybavení je stativ – používám Velbon Sherpa 4430D. Je skladný, lehký, přiměřeně tuhý a má výměnnou stativovou hlavu. Tu používám jak základní, která dorazila se stativem, tak i přídavnou – panoramatickou hlavu, která se hojně využívá pro focení wildlife a upevnění dlouhých objektivů. Já tuto hlavu využívám přesně o 90° jinak pro rotaci fotoaparátu.

To by byla základní fotografická výbava, nyní se již podíváme na výbavu světelnou.

Ruční svítilny

Moje úplně první profesionální svítilna, kterou jsem si pořídil, byla EagleTac D25LC2 Colour, která kromě bílého světla umí svítit také červeně, zeleně a modře. Tyto barvy hojně využívám a měním v průběhu fotografování. Samozřejmostí jsou i přídavné režimy jako je např. stroboskop, různé tvary SOS signálu nebo simulace policejního majáku – červeno modré blikání (využívané např. v USA). Nevýhodou může být způsob měnění barev a režimů svícením. K tomu je zapotřebí si osvojit grif, aby se se svítilnou dalo pracovat ve tmě bez dodatečných světel. Ke změně dochází otočením hlavy svítilny z nejvyšší intenzity svícení po nejmenší a rychle zpět nebo opačně z nejmenší na nejvyšší a zpět. Zní to poměrně složitě, ale časem se tento grif zapíše do paměti a dojde ke zautomatizování procesu. V současné době mám tyto svítilny dvě.

Další profesionální svítilnou ve výbavě je EagleTac D25LC2 Clicky XM-L2, která umí svítit pouze bílou barvou, ale je výkonnější a změna režimů probíhá jednodušeji přes zapínací čudlík. Všechny tři svítilny jsou napájeny 18650 Li-ion bateriemi, které zaručují dlouhou svítivost bez paměťového efektu při nabíjení.

Další svítilny jsou již naprosto obyčejné LED svítilny, které umí „jen“ svítit. Nicméně i ty se dají modifikovat, aby dokázaly svítit o trošičku jiným způsobem i třeba s barvami.

Ruční svítilny

Prskavky a ocelová vlna

Prskavky jsou nezbytným vybavením, protože vytváří efektivní ohnivý efekt. Pokud se ještě prskavka roztočí a případně fouká vítr, je výsledný efekt opravdu příjemný na pohled. Nadstavbou k prskavkám je ocelová vlna. Ta musí být co možná nejjemnější – dvou nebo tří nulka jsou ideální a jdou lehce zapálit – buď se použije zapalovač, nebo se vlna zkratuje 9V baterií. Jelikož ocelová vlna je při hoření opravdu žhavá, umisťuje se do kuchyňské kvedlačky na vejce. Ta se připevní na provázek nebo řetízek a po roztočení dochází v podstatě k odlétávání žhavých kousků, které se jednak pěkně propisují do fotografie a také jsou pekelně horké, proto je nutné mít zakrytý krk a mít na sobě nějaké starší oblečení. Může totiž dojít k propálení žhavými uhlíky a oděv je poté děravý. Důležité je také dodržovat bezpečnost, aby nedošlo k požáru. Obzvlášť zbytek ocelové vlny je žhavý doběla. Je dobré proto s sebou mít lahev s vodou pro uhašení žhavého zbytku.

Prskavky s ocelovou vlnou, která se dá zapálit 9V baterií

Plastová trubka

Výborná pomůcka, která vytváří nádherný světelný efekt. V současné době mám 4 čiré trubky, barvy se dají měnit buď pomocí ruční svítilny, pokud umí více barev než jen bílou nebo pomocí nastříhaných barevných fólií, které se strčí dovnitř. Trubka je dlouhá 1 metr, může být však delší i kratší. Dobré je si na konec trubky přidělat zrcátko, aby odráželo světlo zpět. V opačném případě světlo uniká z trubky pryč.

Plastové „lopatky“ – Plexiglass

Další věc z plastu různých tvarů s držákem na ruční svítilnu. Nyní mám víceméně obdelníkové tvary s rozličným zaoblením na konci. V plánu mám ještě kruhové, případně nějaké s dírami. Výsledný efekt je takový, že hrany plexiskla jsou osvětleny velice výrazně a vnitřek o něco méně. Barvy se opět dají řešit svítilnou nebo fóliemi.

Tzv. Plexiglass s barevnými fóliemi

Optické vlákno

Všichni to znají a polovina lidí to má doma – klasické bílé optické vlákno, které lze pořídit v Lidlu i s podstavcem se třemi barevnými LED diodami za bratru 100 Kč. Pokud je vlákno umístěno v podstavci, je poměrně nudné. Jakmile ho však připevníte na ruční svítilnu a rozhýbete ho, vytváří úžasný mlhový efekt. Samozřejmě se dá využít i ve statické poloze, kdy nejvíce svítí body na konci. Existuje i černé optické vlákno, které se ale v České republice shání poměrně těžko.

Optické vlákno s barevnými filtry a pingpongový míček

Orbtool

Specializovaná pomůcka pro tvorbu orbů.

Magilight

Nejnovější přírůstek do mé sbírky. Jedná se o programovatelnou tyč, která umí zobrazit krom neuvěřitelného počtu různých barev, už i celé obrazy. V tomto to pro kreslení světlem, alespoň pro mě, ztrácí smysl. Nicméně na vykreslení barev, případně složitějších abstraktních obrazců, je to výborný pomocník. Detailní článek s popisem určitě bude 🙂

Magilight – kompletní balení

Aliexpress

Spoustu světýlek se dá sehnat právě na Aliexpressu za pár dolarů a dokáží nádherně splnit službu. Příkladem mohou být „vrtulky“, které se standardně připevňují na ráfek u jízdního kola.

Skleněná koule

V dnešní době populární doplněk pro fotografii obecně – efekt skleněné koule je otočení světa vzhůru nohama. Dále mám ještě skleněnou krychli a trojúhelník.

Skleněné pomůcky

Doplňující výbava

Sem patří hlavně velká zásoba lepicí pásky, protože jednou potřebuji mít pingpongový míček na svítilně přidělaný, jindy zase ne a pořád dokola. Dále nějaké difuzéry – pingpongové míčky, plastový vnitřek z Kinder vejce nebo malá sklenička od vitamínu C. Další nezbytností je provázek a nějaký nožík.

Baterie

Nezbytnou, ba přímo povinnou, výbavou je také plejáda baterií a náhradních kusů. Některé nástroje používají Li-ion baterie, jiné klasické AA nebo AAA baterie, Magilight má svůj typ baterií, samozřejmě fotoaparát. A aby toho nebylo málo, tak samozřejmě bez nabíječek by to vůbec nešlo.

Baterie a nabíječky


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

nineteen + 12 =