Na internetu lze najít kromě různých obrázků, fotografií a videí také GIFy. Většinou se jedná o vykousnuté scény z filmů či seriálů, případně různá timelapse nebo hyperlapse videa. Dnes se podíváme na to, jak si vytvořit svůj vlastní GIF.

Scéna vytvořená doma za pomocí 2 světel a několika fotoaparátů Olympus, tvorba zabrala zhruba hodinu

Příprava

Nejprve musíme najít vhodné místo, připravit si pomůcky a dopředu si rozmyslet, co chceme na GIFu zobrazovat. Zároveň se musíme psychicky připravit na to, že se jedná o piplačku, která zabere minimálně hodinu práce. Ve výsledku nám jedna vteřina videa sebere přibližně 25 fotografií, aby výsledek vypadal plynule, tzn. je zapotřebí nafotit určitě přes 100 fotografií.

Tvorba fotografií

Jelikož se jedná opravdu o piplačku, nelze nějak moc v „příběhu“ předbíhat a každé posunutí předmětu a z dlouhodobého hlediska jakákoliv změna musí být provedena po malém kousku a spoustu věcí se musí i několikrát zopakovat. Tzn. pokud chceme vytvořit efekt písmenka, které stoupá na povrch z podzemí, je nutné počítat minimálně s 15 fotografiemi. Postupně každou další fotografii uděláme písmenko o kousek výš. V průběhu tvorby jednotlivých fotografií se musíme soustředit ideálně na všechny předměty na scéně/jednotlivé prvky. Pokud na nějaký předmět zapomeneme, trvá nějakou dobu, než opět „doběhne“ ostatní.

Ukázka jednotlivých fotografií, na kterých lze vidět pomalý postup v celém příběhu

Pokud tvoříme sami a máme danou scénu, rozhodně doporučuji si celou scénu fyzicky ohraničit nějakými body, za které se nesmíme dostat a případně si vytvořit body na místech, kde budeme opakovat nějaký světelný efekt. Samozřejmě to nesmí být rušivé na fotografii. Nebo si budeme dané místo alespoň přibližně pamatovat.  V případě více účastníků je zapotřebí celou scénu pevně řídit a hlavně mít spoustu trpělivosti. 😊

GIF vytvořený dětmi v DDM v Čakovicích, tvorba zabrala 90 minut

Tvorba GIFu

Jakmile máme nafocený kompletní příběh, můžeme se pustit do úpravy fotografií – osobně upravím stíny, vyvážení bílé, případně fotografie oříznu a následně použiji volně dostupný nástroj na webu http://gifmaker.org/.

Sem se nahrají komplet všechny fotografie, můžeme si vybrat výslednou velikost i rychlost celého GIFu. Tu obvykle nastavuji v rozmezí 80-100 milisekund.

GIF je velice zábavná tvorba, protože vdechneme fotografiím život a vyprávíme tím o kousek delší příběh, než jedinou fotografií. Tvoříte si také GIFy nebo si nosíte nějaký nápad v hlavě? Pochlubte se do komentářů. 🙂


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

seven + eight =

  1. generic cialis napsal/a:

    Ahaa, its nice conversation regarding this paragraph here at this website, I have read all that, so at this time me
    also commenting at this place.