V situacích, kdy se nacházíme doma z jakéhokoliv důvodu, jsme schopni použít obyčejné věci k vytvoření neobyčejných fotografií. Jako základ nám postačí jakákoliv ruční svítilna (pokud umí i jinou barvu, než bílou, tak super), fotoaparát, popřípadě mobilní telefon a stativ. Mobilní telefony mají dnes již spoustu aplikací a nastavení, kdy jsme schopni fotit až několik vteřin, což nám bude stačit. Pokud nemáme stativ, tak využijeme skříň, krabici, hrneček nebo cokoliv, co nám zajistí, že se dané zařízení nepohne.

Věci, co má každý doma

U mobilních telefonů se v poslední době dá nastavit už i RAW formát, což u mého Samsung S8 nejde, takže dostávám hotové JPEGy, které se nedají nijak upravit. Kolikrát postačí jedno, dvě šoupátka a máte fotku jak fík.

EM1mk2 a Samsung S8 – mobil můžeme samo opřít o cokoliv doma

Jako první pomůcku si vezmeme pečicí papír. Ten se dá srolovat do válečku a po zastrčení ruční svítilny dovnitř nám pěkně svítí. Simuluje v podstatě plastovou trubku. Důležité je pečicí papír důkladně oblepit lepicí páskou, aby se nerozjížděl, ale držel tvar. Nevýhodou pečicího papíru je fakt, že se při prudkém pohybu ohne, takže s ním musíme pohybovat pomalu, ale přesto plynule. Dobré je tedy rolovat papír na úhlopříčku – je o něco pevnější.

Srolovaný pečicí papír

Možností nyní máme několik – můžeme zapojit někoho z rodiny jako modela nebo můžeme využít jakýkoliv alespoň trošku zajímavě vypadající předmět – skleněnou kouli, nějakou figurku nebo cokoliv dalšího. já jsem ženu přemluvil až v pozdější fázi focení 🙂

EM1mk2
Samsung S8

Další nástroj je PET lahev. Jakákoliv, jakékoliv barvy. Jednoduchým způsobem k ni připevníme ruční svítilnu a máme parádní nástroj na tvorbu abstraktních obrazců, případně zajímavého pozadí pro různé předměty. Můžeme ji i lehce zmačkat, vznikne poté více odrazových ploch pro světlo ze svítilny.

EM1mk2
Pro porovnání fotka z mobilu Samsung S8

Abychom ty fotografie dál „vytunili“ tak se dají určitě využít různé odrazové plochy – typicky venku jsou to různé vodní plochy, které ale domů úplně jednoduše nedostaneme. Nicméně všichni mají doma zrcadlo, tak proč ho nezapojit. Získáme tak další dimenzi a prostor pro kreativitu.

EM1mk2
Samsung S8

Další věc, kterou můžeme využít je alobal. Pokud ho dostatečně pomuchláme, pak narovnáme a vytvarujeme do tvaru válce, získáme zajímavé vtažení objektu do fotografie.

EM1mk2 a alobal
Pěkně zmuchlaný alobal má super strukturu
Ten pocit, když přemluvíte ženu 🙂

Zde jsme si ukázali opravdu základ všech základů z toho, co se dá využít doma do začátků. Samozřejmě můžeme i vytvářet různé nápisy nebo světelné koule. Opět jednoduchá příprava z věcí, které máme doma. Samozřejmě, že se dá využít prakticky cokoliv, postačí jen trošku koukat kolem sebe 😊 Ukážeme si třeba příště 😊


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

twenty − 7 =