Spoustu lidí již někde vidělo nebo zkoušelo nějakou pěknou programovací LED tyč, která toho umí spoustu jako například jakoukoliv barvu, blikající efekty podobné stroboskopu nebo dokonce vykreslit kompletní obrázek. Takový nejznámější reprezentanti jsou starší, dvoumerový Pixelstick a novější, metrový Magilight. V době publikování tohoto článku běží kickstarter kampaň na další programovatelnou LED tyčku Photonbar. To všechno zní parádně, ale potom se člověk podívá na cenu a zjistí, že to až tak parádní není. Nyní se podíváme, jak si takovou pěknou LED tyčku vyrobit doma. Bude umět základní funkce, ale to je kolikrát to, co bohatě stačí, abychom byli schopni vytvořit nádherné a neobvyklé věci.

Magilight – programovatelná LED tyčka

V různých hobby marketech nebo online, třeba na Aliexpresu, jsme schopni sehnat LED pásky různé délky i s ovladačem, co nám zajistí spoustu barviček, ale kolikrát i efektů. Zde ale vidím zásadní potíž a to je v napájení – většina jich je do zásuvky, což je pro náš účel občas limitující. Jasně, pokud budeme tvořit doma, tak napájecí kabel bývá rozumně dlouhý, takže bychom u zásuvky byli schopni i něco vytvořit, ale co když dostaneme chuť jít fotit ven? Proto existují i varianty, do které jsme schopni napojit nějaký battery pack. Pevně věřím, že šikovný kutil si zvládne přidělat battery pack i na klasickou zásuvkovou verzi. Já bych podpálil barák 😊

Dvoumetrový LED pásek s battery packem

Na již zmíněném Aliexpresu jsem si tedy objednal Led pásek, který má dva metry, obsahuje ovladač, umí různé barvy a několik blikajících módů. Zároveň má i standardní koncovku pro připojení napájení. Neváhal jsem a po 3 týdnech, co mi LED pásek dorazil, jsem skočil do firmy AVACOM v Praze, aby mi vytvořili battery pack s Li-ion nabíjecími bateriemi. Používám téměř ve všech svých ručních svítilnách Li-ion baterie 18650 – mají parádní výdrž (samozřejmě dle kapacity) a jsou nabíjecí bez paměťového efektu.

LED pásek a dřevěná tyčka

Základní věci již máme a nyní ještě doplníme nějakou tyčku – může být násada od koštěte, mopu, dřevěná, železná nebo dlouhý kus větve, v podstatě cokoliv, co nám umožní přidělat LED pásek alespoň trochu rovně. LED pásky mají na sobě většinou zezadu přilnavou vrstvu lepidla, takže můžeme využít tu, nebo pokud plánujeme LED pásek využívat více kreativně než jen na tyčce, tak postačí bohatě lepicí páska. Samozřejmě takovou tyčku můžeme využít nejen pro účely kreslení světlem, ale i jako světlo do ateliéru na focení portrétů apod.

Jelikož můj pásek je delší než tyč, tak jsem zvolil variantu, že jsem ho ohnul zpět a našteloval to tak, aby byly diody vedle sebe. Druhá varianta je možná, že se pásek upevní na druhou stranu a přelepí černou lepicí páskou, aby nebyl zbytečně osvětlován člověk, který se světlem manipuluje. Myslím si, že metrová varianta je taková optimální – dá se s tím pohodlně mávat, není to zbytečně dlouhé a i tak jste schopni vytvořit úžasné efekty.

Pokud máme hotovo, zbývá si připravit scénu, modelky, foťák a jdeme fotit. Foťák má jednoduché nastavení – široké ohnisko, F8, režim LiveTime nebo pevně nastavený čas. Důležité speciálně pro tento nástroj je vzít si kalhoty s kapsami, abychom si měli kam strčit ten battery pack. 🙂

Výsledek není úplně špatný, ale co, kdybychom chtěli efekt těch LED diod trošku rozmělnit? Sice jsou ty jednotlivé světelné dráhy v pořádku, ale občas by se hodila jednolitá barva. Zde nastupuje náš oblíbený pečicí papír. Ten funguje jako difuzér, takže se světlo z jednotlivých diod trošku rozptýlí.

Na první pohled se může zdát, že zde není vůbec žádný rozdíl. Nicméně pokud se člověk podívám blíže, zjistí, že jsou ta světýlka o něco rozptýlenější. To znamená, že by to chtělo větší vrstvu pečicího papíru a nechat vůli mezi papírem cca 1 centimetr od diod.

Nyní máme vyrobený nástroj, který pokryje minimálně polovinu věcí z nástrojů, které stojí několikanásobně více peněz, ale je s ním minimálně stejná zábava. Můžeme s ním jak malovat světlem, nebo ho využít jako pevné světlo do ateliéru a nebo si vymyslíme úplně jiné využití. To již záleží pouze na fantazii 🙂


Napsat komentář

Jsme rádi, že jste se rozhodli zanechat komentář. Mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány v souladu s našimi zásadami pro komentáře.

15 − 8 =